Screening diabetické retinopatie umělou inteligencí

Připojte se s námi na cestu do budoucnosti oftalmolmologie, využitím umělé inteligence a telemedicíny.

Kteří z pacientů mají diabetickou retinopatii?

Náš screening  diabetické retinopatie založený na umělé inteligenci je hrazen z prostředků zdravotního pojištění.

pacienti 4.png

Identifikujte pacienty s vysokým rizikem ztráty zraku.

  • rychlé a efektivní s okamžitým výsledkem

  • jednoduché, s potřebou minimálního zaškolení

  • validováno FDA a CE značkou třídy IIa (CE třídy IIa je podmínka smlouvy se zdravotní pojišťovnou)

Algoritmus s porozuměním oftalmologa

Software byl vyvinut ve spolupráci
s předními sítnicovými specialisty a je to automatizovaný screening diabetické retinopatie, který se snadno začlení do běhu vaší ordinace. 

Software skenuje sítnicové snímky pro stejné znaky onemocnění, které by hledal i lékař a poskytuje výsledky během vteřin – bez zapojení lidského hodnotitele.

  • prověřen jako účinný v běžném klinickém pracovním procesu

  • výsledky za méně než minutu

  • klinicky validován s vysokou citlivostí a specificitou

Výkon je hrazen ze zdravotního pojištění.

Diabetická retinopatie (DR) je mikrovaskulární komplikace diabetu a je nejčastější příčinou slepoty pacientů s diabetem. Jde o onemocnění sítnice oka (vnitřní tenká vrstva oka). Její hlavní funkcí je převádění světelných signálů přicházejících na sítnici skrze čočku na elektrické signály, které jsou zpracovávány mozkem na viděný obraz.

Retinopatie vzniká poškozením krevních cév vyživujících sítnici oka, v těžkých případech dochází ke krvácení do sítnice a sklivce, což způsobí závažnou poruchu zraku až slepotu. Častým jizvením v důsledku drobných krvácení do sítnice může docházet až k odchlípení sítnice, kdy odumírají světločivé buňky sítnice a dochází ke zhoršení zraku. Riziko vzniku diabetické retinopatie se zvyšuje s délkou trvání diabetu.

Pacienti, kteří se léčí s diabetem, mohou nově absolvovat oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v diabetologických ordinacích. Až 40-ti % pacientů toto požadované vyšetření chybí. Pozdní odhalení nemoci může vést k vážnému poškození zraku nebo až ke slepotě.

 

Screening diabetické retinopatie pomocí umělé inteligence přímo v ambulanci diabetologa umožní dostupnost tohoto preventivního vyšetření pacientům s diabetem. Pomůže předejít rozvoji poškození zraku a v krajním případě slepotě.

Vyšetření diabetické retinopatie by se mělo provádět jednou ročně u všech pacientů s diabetem, u nichž nebyl dříve diagnostikován zákal optických médií nebo diabetická retinopatie. V případě pozdního odhalení nemoci dochází k závažným poruchám zraku nebo až ke slepotě. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu.

 

Screening DR se provádí bez rozkapání očí až u 76 % pacientů, a pokud není zjištěno podezření na diabetickou retinopatii u diabetologa, pacient již nemusí na screening k oftalmologovi. Vyšetření DR je pro pacienta komfortní, výsledek diabetolog obdrží během několika minut formou reportu.

 

Pořízení snímků pomocí fundus kamery obou očí pacienta, jeho diagnostické vyhodnocení v centrálním serveru bez nutnosti dalšího lidského hodnocení, trvá pouze několik minut. Diabetolog obdrží výsledek během minuty. Tento preventivní screening mimo jiné omezuje zbytečné návštěvy u očních specialistů.

 

Videris Vám nabízí plné řešení – nejmodernější přístrojové vybavení a umělou inteligenci AI.

Zdroj: VZP: 40 % diabetiků chybí oční vyšetření, nově ho mohou poskytnout přímo diabetologové - VZP ČR

Diabetická retinopatie - Časný záchyt diabetické retinopatie a makulárního edému u pacientů s diabetem 1. nebo 2. typu (uzis.cz)